Elektromobilność

Elektromobilność

 

 

Mobilność

Kategoria, w której zaprezentowane są samochody zero- i niskoemisyjne. Do tej kategorii koncerny motoryzacyjne mogą zgłaszać swoje najnowsze modele aut z zero- lub niskoemisyjnymi napędami w podziale na osobowe i dostawcze, a osobno również samochody ciężarowe i autobusy przyjazne środowisku.

Dodatkowo możliwe jest tu także zgłaszanie rozwiązań komunikacyjnych i transportowych, które umożliwiają pokonanie krótkich dystansów – z reguły pierwszego lub ostatniego odcinka kilometra/mili, w tym m.in. lekkie pojazdy zasilane prądem, takie jak rowery e-cargo, hulajnogi lub skutery elektryczne. Uwzględniane będą wszelkie napędy mające na celu zmniejszenie spalania i redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. O tym, które pojazdy otrzymają statuetki „Fleet Derby 2023 – Mobilność” w każdej z nw. podkategorii, zadecyduje największa liczba głosów.

Samochody osobowe

Samochody dostawcze

Mikromobilność – optymalizacja ostatniej mili

Rozwiązania komunikacyjne czy transportowe, które umożliwiają pokonanie krótkich dystansów – z reguły pierwszego lub ostatniego odcinka kilometra/mili, w tym m.in. lekkie pojazdy zasilane prądem, rowery e-cargo, hulajnogi lub skutery elektryczne.

Samochody ciężarowe przyjazne środowisku

Samochody użytkowe o DMC powyżej 3,5 tony przeznaczone do przewozu ładunków i wykorzystujące jako źródło napędu technologie zero- lub niskoemisyjne (napędy elektryczne, wodorowe, hybrydowe, CNG/LNG).

Autobusy przyjazne środowisku

Pojazdy przeznaczone do transportu co najmniej dziewięciu pasażerów i wykorzystujące jako źródło napędu technologie zero- lub niskoemisyjne (napędy elektryczne, wodorowe, hybrydowe, CNG/LNG).

Ładowarki i Sieci Ładowania

Ta kategoria składa się z sześciu podkategorii. Firmy mogą zgłaszać m.in.: ładowarki do samochodów elektrycznych, sieci i stacje ładowania samochodów elektrycznych, huby, a także najnowsze rozwiązania i usługi korzystania ze stacji ładowania różnych operatorów z poziomu jednego konta/ karty oraz odnawialne i alternatywne źródła energii. O tym, która firma otrzyma statuetkę „Fleet Derby 2023 – Ładowarki i sieci ładowania”, w każdej z nw. podkategorii, zadecyduje największa liczba głosów.

Ładowarki samochodów elektrycznych

W tej podkategorii, firmy mogą zgłaszać urządzenia elektryczne służące do ładowania samochodowych akumulatorów, ładowarki DC ładujące prądem stałym, ładowarki AC ładujące prądem zmiennym, wallboxy naścienne.

Sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Podkategoria, w której swoje rozwiązania mogą zgłosić producenci i firmy oferujące sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. 

Producenci systemów do ładowania

W tej kategorii oferenci mogą zgłaszać systemy do ładowania samochodów elektrycznych, niezależne od producentów samych urządzeń.  

Charge Service Solutions – programy i karty do ładowania

Programy do ładowania oferowane przez importerów motoryzacyjnych pozwalające na ładowanie pojazdów danej marki i rozliczanie kosztów ładowania.

Huby szybkich ładowarek samochodowych

Wielostanowiskowe stacje szybkiego ładowania pojazdów zeroemisyjnych połączone z dodatkowym pakietem usług (typu: bistro/ kawiarnia, sklepik, miejsce do odpoczynku, pokój do pracy, zaplecze sanitarne etc.).  

Odnawialne i alternatywne źródła energii

Rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii, które posiadają zdolność do samoregeneracji, a które są dedykowane ładowaniu samochodów elektrycznych i hybrydowych lub dostarczające prąd do ładowarek.

Ekomarka flotowa

Do tej kategorii, firmy z branży motoryzacyjnej, flotowej i e-mobility, mogą zgłaszać inicjatywy w ramach strategii rozwoju elektromobilności i innowacyjne rozwiązania w zakresie elektryfikacji.
Oceniane jest polskie przedstawicielstwo koncernu motoryzacyjnego lub firmy, która oferuje swoje produkty/ usługi branży flotowej. O tym, kto otrzyma wyróżnienie „Fleet Derby 2023 – Ekomarka Flotowa” zadecyduje największa liczba głosów.

Niskoemisyjna Flota / Eco Fleet Manager Roku

 

 

 

NISKOEMISYJNA FLOTA

Niskoemisyjna flota to przede wszystkim flota pojazdów z napędem elektrycznym, hybrydowym lub zasilana paliwami alternatywnymi (LNG, CNG, LPG), spełniająca najnowsze normy emisji spalin i flota przyjazna środowisku. O tym, która flota otrzyma wyróżnienie „Fleet Derby 2023 – Niskoemisyjna Flota” zadecyduje największa liczba głosów.

ECO FLEET MANAGER ROKU

Kategoria, w której prezentujemy Fleet Managerów realizujących nowoczesną politykę wspierającą elektromobilność. Naszym celem jest promocja fleet managerów, którzy prowadzą działania mające na celu obniżenie emisji CO₂ i wdrażają rozwiązania proekologiczne. Zapraszamy importerów, dealerów, dostawców usług flotowych do nominowania eco fleet managerów zarządzających ekologiczną flotą aut firmowych w firmach będących ich odbiorcami. Kandydaci na Eco Fleet Managera Roku – mogą także zgłaszać się samodzielnie, mogą również być nominowani przez redakcję magazynu Fleet. Kandydat, który uzyska największą liczbę głosów zostanie wyróżniony statuetką „Fleet Derby 2023 – Fleet Manager Roku”.

Nominowanymi mogą być managerowie, którzy:

  • zarządzają flotą aut firmowych w firmach zarejestrowanych na terenie Polski
  • prowadzą działania mające na celu obniżenie emisyjności floty (m.in. wybór i zakup samochodów nisko i zeroemisyjnych)
  • wdrażają programy wspierające ekologię
  • podejmują w swojej flocie działania na rzecz bezpieczeństwa, ecodrivingu etc.
  • są czynni zawodowo i od min. dwóch lat pracują na stanowisku fleet managera w firmie nie będącej dostawcą rynkowym
  • są odpowiedzialni za efektywne i ekonomiczne zarządzanie samochodami firmowymi
  • w swojej pracy wykazują się wyjątkowymi umiejętnościami w zakresie negocjowania,
  • zarządzania i budżetowania floty firmowej
  • mają w swoim dorobku autorskie wdrożenia w zarządzaniu flotami.