Fleet Derby 2024

Łukasz Karpiński

Associate Director Fleet
AstraZeneca Pharma Poland sp. z o.o.

Z branżą flotową związany od 2010 roku, z wykształcenia psycholog oraz inspektor ds. BHP. Obecnie student Politechniki Warszawskiej na kierunku Nowa Mobilność. Od 2019 roku zarządza zespołem odpowiedzialnym za obsługę 900 samochodów osobowych w jednej z największych, innowacyjnych firm farmaceutycznych w Polsce.

Na co dzień mocno akcentuje kwestie bezpieczeństwa kierowców oraz optymalizację procesów i efektywne wykorzystanie zasobów. Na równi z tym stawia zadowolenie użytkownika ze świadczonego serwisu flotowego i zabezpieczenie potrzeb biznesowych.

W obecnej roli uwagę poświęca głównie zagadnieniom związanym z elektryfikacją parku samochodowego, w którym do końca bieżącego roku znajdzie się do 300 aut elektrycznych, a do końca 2025 roku liczba ta zwiększy się do 1000.

Zarządzana przez niego flota trzy razy z rzędu została laureatem nagrody Eko Flota w ramach Gali Nagród PZWLP.

Łukasz Karpiński – kilka słów o sobie:


1. Zarządzam flotą samochodów firmowych, gdyż …..  
zawsze interesowałem się motoryzacją, a pewnego dnia otrzymałem szansę spróbowania swoich sił w branży. Spodobało mi się bezpośrednie sprawowanie kontroli nad dużą liczbą pojazdów, koordynowanie logistyki oraz rozwiązywanie nietypowych zapytań ze strony użytkowników. Tak to się zaczęło i trwa już ponad 13 lat.

2. Flota, którą zarządzam to …   
jeden z najbardziej ekologicznych parków samochodowych w Polsce. Korzystamy już tylko z aut elektrycznych i hybrydowych, a udział tych pierwszych w całkowitej liczbie pojazdów będzie stale rosnąć aż do końca 2025 roku, który chcemy zwieńczyć mianem floty w 100% elektrycznej.
 
3. Ekologia w mojej flocie to ….  
fundament, na którym opieramy pozostałe elementy serwisu. Jest ona również mocno akcentowana w pozostałych aspektach działalności naszej firmy na całym świecie. Wyrazem tego jest program Ambition Zero Carbon, zakładający dekarbonizację całego łańcucha wartości do końca 2025 roku oraz ujemność emisyjną do końca 2030.

4.  W mojej pracy niezbędne są:
umiejętność odnalezienia złotego środka pomiędzy celami biznesowymi, otoczeniem rynkowym oraz oczekiwaniami użytkownika końcowego. W mojej ocenie nadawanie właściwej wagi poszczególnym aspektom jest kluczem do stworzenia serwisu flotowego dostarczającego usługi na wysokim poziomie.

5.  W sytuacjach kryzysowych zawsze ….   
staram się jak najlepiej zrozumieć ich kontekst i na tej podstawie określić cel (rozwiązanie) oraz dobrać środki konieczne do jego osiągnięcia. Ważne dla mnie jest również uzyskanie wsparcia otoczenia, bo mocno wierzę w pracę zespołową.

6. Bezpieczeństwo mojej floty, w głównej mierze zależy od …  
prowadzonego konsekwentnie programu poprawy bezpieczeństwa kierowców, stanowiącego integralną część polityki samochodowej. Równie ważne jest dobieranie właściwych narzędzi szkoleniowych i edukacyjnych oraz współpraca z profesjonalistami.

7.  Wyzwaniem zawodowym był/jest …  
było zbudowanie zespołu, począwszy od nowego podziału obowiązków, poprzez dobranie właściwych pracowników, aż po reorganizację procesów i procedur. To był trudny czas, ale zaowocował powstaniem zaangażowanej grupy ludzi o wspólnych celach oraz propozycją serwisu flotowego gotowego na podążanie za potrzebami biznesu w obecnych czasach.

8.  Biznes flotowy najbardziej dziś potrzebuje ….  
elastyczności w patrzeniu na to, jak będziemy przewozić towary i ludzi w przyszłości. Możemy spodziewać się w tym obszarze dużych zmian, a ja jestem przekonany, że będą się toczyć pod znakiem elektromobilności (nie tylko akumulatorowej). Możemy więc stać z boku i sceptycznie obserwować ten proces lub włączyć się do dyskusji i wspólnie kreować przyszłość. Ja wybieram drugą opcję.

9.  Zawsze stoję na straży …  
etycznych aspektów relacji biznesowych. Równie istotny jest dla mnie wysoki poziom bezpieczeństwa i zadowolenia użytkownika samochodu służbowego. W mojej ocenie łączenie tych aspektów pozwala stworzyć przyjazne i inspirujące środowisko pracy.


10.  U dostawców rynkowych cenię …   
dążenie do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz etykę współpracy. Istotne są dla mnie również partnerskie relacje biznesowe oraz wspólne poszukiwanie rozwiązań dla pojawiających się wyzwań.


11.  O moim sukcesie zawodowym decyduje ….  
otaczanie się ludźmi, którzy są dla mnie inspiracją. To właśnie oni pobudzają ciekawość i sprawiają, że jesteśmy gotowi na weryfikację najbardziej nawet wizjonerskich pomysłów, z których rodzą się nowe, niekiedy przełomowe, rozwiązania.

12. Kolegom, zaczynającym przygodę z flotą powiedziałbym….  
aby byli otwarci na nowe sposoby patrzenia na zagadnienia związane z branżą. Stoimy w obliczu dużych zmian związanych z tak zwaną nową mobilnością i tylko od nas zależy, czy wykorzystamy ten potencjał.

13. W wolnym czasie bardzo chętnie ….  
podróżuję z rodziną, odkrywając ciekawe miejsca z dala od miejskiego zgiełku. Przemieszczamy się w tym celu samochodem elektrycznym (na liczniku już ponad 50 000 km), a ostatnio odkrywamy również uroki caravaningu.

14.  W ludziach widzę ….  
ich potencjał, nawet gdy sami go nie dostrzegają. Wierzę, że pokazując szerszą perspektywę czy też po prostu inny punkt widzenia, możemy ten potencjał wydobyć i pomóc go wykorzystać.

15. Ulubione miejsce to …  
oczywiście za kierownicą samochodu elektrycznego! A tak na poważnie, to zdecydowanie miejsce dające kontakt z naturą, niekiedy z dala od cywilizacji. Miejsce pozwalające usłyszeć ciszę.

GŁOSOWANIE W PLEBISCYCIE DOBIEGŁO KOŃCA!

Kapituła Plebiscytu przystąpi teraz do pracy, zweryfikuje i policzy Państwa głosy. Ogłoszenie wyników nastąpi w dn. 21 czerwca 2023.
Serdecznie Państwu dziękujemy za udział w Plebiscycie. Zapraszamy za rok.