Mobilność, Transport, Logistyka

Mobilność, Transport, Logistyka

Kategoria, w której są prezentowane samochody niskoemisyjne, przyjazne środowisku. Do tej kategorii importerzy i dealerzy mogą zgłaszać najnowsze modele aut z zero- lub niskoemisyjnymi napędami w podziale na osobowe, dostawcze i samochody ciężarowe. Uwzględniane będą napędy mające na celu zmniejszenie spalania i redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Nowością są tutaj kategorie powiązane z usługami kurierskimi ostatniej mili i mikromobilnością oraz miejską mobilnością komunalną.

Ostatnia mila

Rozwiązania komunikacyjne i pocztowe, które umożliwiają pokonanie krótkich dystansów – z reguły pierwszego lub ostatniego odcinka kilometra/mili, w tym m.in. pojazdy zasilane prądem, świadczące usługi kurierskie, rowery e-cargo, hulajnogi lub skutery elektryczne.

Miejska mobilność komunalna

Mobilność komunalna może uwzględniać różne formy transportu celem utrzymania i rozwoju infrastruktury miejskiej. Mogą to być pojazdy wykorzystywane w  transporcie komunalnym (zbieranie odpadów, pielęgnacja terenów zielonych, usługi serwisowe dróg i kanalizacji, usługi porządkowe) w transporcie publicznym (autobusy, tramwaje, metro, auta współdzielone).

Samochody osobowe

Samochód elektryczny (EV/BEV – Electric Vehicles/Battery Electric Vehicles)

Samochody, które posiadają silnik elektryczny służący do napędu pojazdu.

Samochód hybrydowy (HEV – Hybrid Electric Vehicles)

Samochody, które posiadają silnik spalinowy i elektryczny oraz akumulatory, które są ładowane wyłącznie podczas jazdy i hamowania.

Samochód hybrydowy typu plug-in (PHEV – Plug-in Hybrid Electric Vehicles / EREV Extended Range Electric Vehicle)

Samochody posiadające silnik spalinowy i elektryczny oraz akumulatory, które mogą być ładowane zarówno podczas jazdy, jak i podłączając do źródła prądu. W przypadku pojazdów EREV silnik spalinowy służy wyłącznie tworzeniu energii elektrycznej dla akumulatorów trakcyjnych, a napęd na koła przenoszony jest przy wykorzystaniu silnika elektrycznego.

Samochód z silnikiem spalinowym

Samochody, które posiadają silnik spalinowy, spełniający najnowsze normy emisji spalin.

Samochód typu SUV / crossover z silnikiem spalinowym

 Samochody, które posiadają silnik spalinowy, spełniający najnowsze normy emisji spalin.

Samochody dostawcze

Samochód elektryczny o DMC do 3,5 tony (EV/BEV – Electric Vehicles/Battery Electric Vehicles)

Samochody, które posiadają napęd wyłącznie elektryczny.

Samochód hybrydowy typu plug-in o DMC do 3,5 tony (PHEV – Plug-in Hybrid Electric Vehicles / EREV Extended Range Electric Vehicle)

Samochody, posiadające silnik spalinowy i elektryczny oraz akumulatory, które mogą być ładowane zarówno podczas jazdy, jak i podłączone do źródła prądu. W przypadku pojazdów EREV silnik spalinowy służy wyłącznie tworzeniu energii elektrycznej dla akumulatorów trakcyjnych, a napęd na koła przenoszony jest przy wykorzystaniu silnika elektrycznego.

Samochód o DMC do 3,5 tony z ekologicznym napędem spalinowym

Samochody przeznaczone do przewozu towarów i wykorzystujące jako źródło napędu napęd spalinowy, spełniający najnowsze normy emisji spalin.

Samochody ciężarowe przyjazne środowisku

Samochody o DMC powyżej 3,5 tony z napędem alternatywnym

Samochody przeznaczone do przewozu towarów, wykorzystujące jako źródło napędu technologie zero- lub niskoemisyjne (napędy elektryczne, wodorowe, hybrydowe, CNG/LNG).

Samochody o DMC powyżej 3,5 tony z ekologicznym napędem spalinowym

Samochody przeznaczone do przewozu ładunków i wykorzystujące, jako źródło napędu napęd spalinowy, spełniający najnowsze normy emisji spalin.